kelių eismo taisyklės (KET), nuobaudos už KET pažeidimus, saugaus eismo įstatymas (SEAKĮ), virtualus alkotesteris, ...

Dažniausiai daromos eismo dalyvių klaidos

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Portalas "Informacija vairuotojams" analizuoja dažniausiai daromas eismo dalyvių klaidas...

 

1) Sustojimo pažeidimai. Labai dažna klaida, pastebima ypač piko metu, kai judant spūstyje yra pėsčiųjų perėjų arba sankryžų... Vairuotojai pamiršta KET punktus:
    32. Vairuotojui draudžiama įvažiuoti į pėsčiųjų perėją, kol pėstieji, kuriuos privaloma praleisti, neišėjo iš jo užimamos eismo juostos, taip pat jeigu už jos yra kliūtis (grūstis ir panašiai), dėl kurios reikėtų sustabdyti transporto priemonę.
    <...>
    150. Sustoti ir stovėti draudžiama:
    150.4. pėsčiųjų perėjose ir arčiau kaip 5 m atstumu prieš jas, o keliuose, kuriuose yra po vieną kiekvienos krypties eismo juostą, ir arčiau kaip 5 m atstumu už pėsčiųjų perėjų;
    150.8. sankryžoje ir arčiau kaip 5 m atstumu nuo jos, išskyrus tuos atvejus, kai ten stovėti leidžia stovėjimo vietą nurodantys kelio ženklai;
    <...> 
    160. Draudžiama įvažiuoti į važiuojamųjų dalių sankirtą, jeigu joje ar už jos yra kliūtis, kuri priverstų vairuotoją sustoti sankryžoje ir trukdyti kitų transporto priemonių eismui.

 

2) Posūkio signalai sankryžose. Ne vienas vairuotojas susidūrė su situacija, kai kelių eismo juostų sankryžoje, kairėje eismo juostoje stovintys automobiliai posūkio signalą (į kairę) įjungia tik užsidegus žaliam šviesoforo signalui. Tokiu atveju, kai šia juosta leidžiama važuoti ir tiesiai, iš paskos esantys vairuotojai yra suklaidinami: privažiuoja iš paskos, taip tikėdamiesi, kad kolega važiuos tiesiai. Tačiau, pirmiesiems pavėluotai įjungus posūkio signalą, antrieji jau visaip bando įlisti į juostą dešiniau. Suprantama, jei pirmieji būtų rodę posūkio signalą stovėdami, antrieji neabejotinai iš karto būtų saugiai pasiruošę važiuoti dešinesne juosta.

 

3) Ilgų šviesų naudojimas. Daugelis vairuotojų, ypač pradedantieji, niekaip nesupranta, o gal ir nesusidūrė su tokia situacija, kai važiuojant iš paskos kitų automobilių, nors ir nėra iš priešpriešiais atvažiuojančiųjų, sėkmingai važiuoja įsijungę ilgąsias šviesas. Nepamirškite, kad priekyje Jūsų ta pačia kryptimi važiuojantys vairuotojai yra taip pat sėkmingai akinami per vidinį ir(ar) išorinius veidrodėlius.

 

4) Chuliganiškas vairavimas. Atminkite, kad grubus vairavimas, laviravimas eismo juostomis, "užkišinėjimas", pavojingų situacijų sukėlimas, įvairūs staigūs manevrai, verčiantys kt. eismo dalyvius staigiai stabdyti ar keisto eismo kryptį, negražus poelgis "auklėti" kitą "chuliganą" aplenkiant ir staigiai stabdant prieš jį bei daugelis kitų grubių KET pažeidimų, kurie kelia pavojų eismo ir(ar) žmonių saugumui yra traktuojami kaip chuliganiškas vairavimas! Už chuliganišką vairavimą yra griežtai baudžiama su teisės vairuoti atėmimu. Žr. ANK 420 str. "Pavojingas ir chuliganiškas vairavimas".

 

5) Šviesoforo signalų nepaisymas. Paskutiniu metu labai pastebimas toks reiškinys: pradėjus mirksėti žaliam šviesoforo signalui, dauguma vairuotojų net nebando lėtinti ir ruoštis sustoti, bet atvirkščiai, pagreitina ir skuba įvažiuoti į sankryžą. Nėra blogai, jei spėjama įvažiuoti į sankryžą degant žaliam šviesoforo signalui. Tačiau, kaip taisyklė, iš paskos dar būtinai skuba 1-2 vairuotojai, kurie jau tikrai įvažiuoja į sankryžą degant geltonam-raudonam signalui. Šis reiškinys tapo gana madingu, ypatingai piko metu. Svarbu žinoti, kad už važiavimą esant draudžiamam šviesoforo signalui gresia bauda arba (ir) teisės vairuoti atėmimas. Žr. ANK 417 str. 4-ą dalį.

 

6) Neveikiantys žibintai. Pasitaiko atvejų, kai tamsiuoju paros metu eisme dalyvauja transporto priemonės su neveikiančiais žibintais (ypač galiniais, kurie pačiam vairuotojui sunkiau pastebimi). Patartina kartais pasitikrinti, ar veikia visi žibintai ir prisiminti KET punktą:
    234. Motorine transporto priemone, traktoriumi, savaeige mašina važiuoti draudžiama, jeigu:
    <...>
    234.5. tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks (artimųjų, rūko šviesų) priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienai galinei gabaritinei šviesai neveikia (neįjungta) avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo.

 

7) Pėstieji tamsiuoju paros metu. Labai dažnas reiškinys, ypač pastebimas užmiestyje, kai pėstieji nesilaiko jiems privalomų KET reikalavimų tamsiuoju paros metu... Pėstieji nežino arba tiesiog pamiršta apie jiems skirtus KET punktus:
    41. Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.
    42. <...> Rekomenduojama, kad tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui pėstieji, eidami į kitą važiuojamosios dalies pusę, neštųsi šviečiantį žibintą arba vilkėtų ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būtų prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.
Saugokite savo gyvybes ir būkite pastebimi vairuotojų!

 

8) Dviratininkai ir perėjos. Pastebėta, kad dviratininkai dažnai kerta važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjose važiuodami dviračiu. Nuo 2014-10-11 tai daryti draudžiama (patikslinta 2016-11-02):
    64. Dviračių vairuotojams draudžiama:
    <...>
    64.9. kirsti važiuojamąją dalį važiuojant pėsčiųjų perėjomis.

 

9) Nematomi valstybinio numerio ženklai. Pastebėta, jog vairuotojai pradėjo nebesirūpinti valstybinių numerių matomumu. Tai ypač pastebima šlapiuoju metų laiku, kai numeriai būna apnešti purvu (tiek priekyje, tiek gale), ko pasekoje sunku įžiūrėti arba visai nesimato jame esantys ženklai. Primename, jog tai yra grubus pažeidimas, prilyginamas numerio užmaskavimui ir už tai yra griežtai baudžiama su (be) teisės vairuoti atėmimu. Žr. ANK 415 str. 5 dalį.

 

Šis skyrelis pastoviai atnaujinamas, todėl nepamirškite užsukti po kelių dienų/mėnesių/metų... :)

 

Mokykimės iš klaidų ir būkime atidūs kelyje!